Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AABCD6383R1ZV
Call 07949347131 99% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Brand | Dry Cool |
| Voltage | 380V |
| Model Name/Number | DCS |
| Compressor Type | Scroll |
| Cooling Capacity | 30TR |
| Phase | 3 Phase |
| Cooling Capability | 108 kW |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Cooling Method | Air Cooled |
A versatile design of these Chiller For Electroplatings is used for various applications in different industries. This chiller is known to maintain the plating solutions at operating temperature, thus solving all the troubles related with cooling. Thus, maintenance of the temperature becomes easier and processing can be done without any hassle. Our organization offers these chillers in different specifications that offer greater efficiency at market leading prices. The reliable qualities of refrigerants are used for the purpose of cooling that provides high functionality and reliable performance. At our manufacturing unit, our professionals opt for factory tested raw materials that are sourced from trustworthy vendors present in the market. The processing gets completed with the combination of latest machinery and modern following methodology. Furthermore, under the strict guidance of our nimble professionals, these chillers are examined on numerous quality parameters, ensuring reliable performance.
Feature:
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Dry Cool |
| Automatic Grade | Automatic |
| Capacity (In Tons) | 40 Tons |
| Phase | Three Phase |
| No. of Compressor | Single |
| Tons Of Refrigeration Tr | 90 Tr |
| Usage | Industrial Use |
Specifications:
| MODEL | CAPACITY | COMPRESSORS | FLOW RATE |
| DCS WST | TR | CMH | |
| DCM-W-6 | 6 TR | 2 | 3.6 |
| DCM-W-12 | 12 TR | 2 | 7.2 |
| DCM-W-16 | 16 TR | 2 | 9.6 |
| DCM-W-22 | 22 TR | 2 | 13.2 |
| DCM-W-24 | 24 TR | 2 | 14.4 |
| DCM-W-30 | 30 TR | 2 | 18.0 |
| DCM-W-40 | 40 TR | 2 | 24.0 |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | DCS-A-30 |
| Cooling Capacity | 30 TR |
| Brand | Dry Cool |
| Phase | 3 Phase |
| No of Compressor | Single |
| Voltage | 415V |
| Usage/Application | Refrigeration |
| Flow Rate | 18 CMH |
Specifications:
|
Model |
Capacity |
Compressors |
Flow Rate |
|
DCS AST |
3 TR |
CMH |
|
|
DCS-A-3 |
3 TR |
1 |
1.8 |
|
DCS-A-5 |
5 TR |
1 |
3.0 |
|
DCS-A-6 |
6 TR |
1 |
3.6 |
|
DCS-A-8 |
8 TR |
1 |
4.8 |
|
DCS-A-10 |
10 TR |
1 |
6.0 |
|
DCS-A-12 |
12 TR |
1 |
7.2 |
|
DCS-A-15 |
15 TR |
1 |
9.0 |
|
DCS-A-20 |
20 TR |
1 |
12 |
|
DCS-A-25 |
25 TR |
1 |
15 |
View Complete details