Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AABCD6383R1ZV
Call 07949347131 99% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Cooling Tower | Cross Flow Cooling Towers |
| Cooling Capacity (Ton of Refrigeration) | More than 100 TR |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Tower Material | Mild Steel |
| Supply Phase | Three Phase |
| Fan Diameter | 32 Inch |
| Supply Voltage | 415V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Cooling Tower | Cross Flow Cooling Towers |
| Cooling Capacity (Ton of Refrigeration) | More than 100 TR |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Tower Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Supply Phase | Three Phase |
| Fan Diameter | 32 Inch |
| Color | Blue |
| Inlet Temperature | 42 Degree C |
| Outlet Temperature | 30 Degree C |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Cooling Tower | Cross Flow Cooling Towers |
| Cooling Capacity (Ton of Refrigeration) | More than 100 TR |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Tower Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Supply Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Inlet Temperature | 42 Degree C |
| Outlet Temperature | 30 Degree C |
| Brand | Dry Cool |
| Model Name/Number | DCS11 |
Additional Information:
View Complete details
View Complete details
| Capacity | More than 100 TR |
| Type of Cooling Tower | Cross Flow Cooling Towers |
| Usage/Application | Industrial |
| Tower Material | MS |
| Product Type | Cross Flow Cooling Tower |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Tower Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Supply Phase | Three Phase |
| Fan Diameter | 1200 mm |
| Color | Blue |
| Voltage | 415V |
| Weight | 850 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Size Dimensions | 1500 x 1500 x 2550 mm (L x W x H) |
| Capacity | 50 TR |
Powered with latest technologies and machinery, our state-of-art manufacturing unit is capable of developing Forced Draft Cooling Tower. The equipments are equipped with a mechanical draft tower along with a blower type fan at the intake. The fan used mainly forces the air into the tower; this creates high entering and low exiting air velocities that is susceptible to re-circulation. These are designed precisely to withstand high static pressure and can be installed in more-confined spaces even in indoor situations. There are some disadvantages also along with its unique features. The fan that is equipped is susceptible to obstacles due to freezing conditions. Beside this, the equipments require more horsepower than an equivalent induced draft design.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Cooling Capacity | Up To 20 TR |
| Brand | Dry Cool |
| Usage/Application | Water Cooling |
| Shape | Square |
| Tower Material | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Supply Phase | Three Phase |
| Fan Diameter | 750 mm |
| Motor Power | 2 HP |
| Speed | 1400 RPM |
| Weight | 360 Kg |
| Size Dimensions | 1050 x 1050 x 2200 mm (L x W x H) |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | DCS-FRP-04 |
| Head | 2000 mm |
Our skilled team is engaged in manufacturing a gamut of Square Type Cooling Tower. These towers are available as industrial process of cooling. Premium grade materials like steel sheets, aluminium sheets, brass, alloys and nickel are used for fabricating them accurately. These are designed to give priority to the customer's specifications.
Features:
Specifications:
|
MODEL |
CAPACITY TR |
OVER ALL DIMENSIONS |
FAN DIA |
OPERATING |
PUMP HEAD |
MOTOR / RPM HP |
||
|
LENGTH |
WIDTH |
HEIGHT |
||||||
|
DCS-FRP-01 |
7.5 TR |
600 |
600 |
1950 |
450 |
150 |
1800 |
0.5/960 |
|
DCS-FRP-02 |
10 TR |
750 |
750 |
2050 |
450 |
200 |
1800 |
1/960 |
|
DCS-FRP-03 |
15 TR |
900 |
900 |
2100 |
700 |
275 |
2000 |
1/960 |
|
DCS-FRP-05 |
30 TR |
1200 |
1200 |
2300 |
900 |
650 |
2400 |
2/960 |
|
DCS-FRP-06 |
40 TR |
1200 |
1200 |
2300 |
900 |
650 |
2400 |
2/960 |
|
DCS-FRP-07 |
50 TR |
1500 |
1500 |
2550 |
1200 |
850 |
2900 |
2/960 |
View Complete details