Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AABCD6383R1ZV
Call 07949347131 99% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 185 Tr |
| Brand | Drycool |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Industrial Use |
| Operating Voltage | AC 380 V |
| Flow Rate | 111 CFM |
We offer a wide range of Water Cooled Screw Chiller (Single Compressor) manufactured using high grade materials. It is fabricated using screw compressors sourced from bitzer (Germany) and frascold (Italy). The chillers are available in multiple compressors only in one machine having separate and individual refrigeration circuits. Designed to meet the set industrial norms, our company is ISO certified manufacturing unit. It performs the operation using CFC free refrigerants r-407c & r-134a complete with in-built process pump and stainless steel chilled water expansion tank. Our range is rated for an ambient of up to (+) 50A°c and cooling tower water temperature up to (+) 37°c at the inlet of the condenser. The equipment is designed using a microprocessor and is suitable for process cooling applications ranging from (+) 20°c up to (-) 40°c
Features:
Specifications:
| Model | Capacity (TR) | QTY | Flow Rate (CMH) |
| DCS-W-30 | 30 TR | 1 | 18.0 |
| DCS-W-40 | 40 TR | 1 | 24.0 |
| DCS-W-50 | 50 TR | 1 | 30.0 |
| DCS-W-57 | 57 TR | 1 | 34.0 |
| DCS-W-75 | 75 TR | 1 | 45.0 |
| DCS-W-90 | 90 TR | 1 | 54.0 |
| DCS-W-100 | 100 TR | 1 | 60.0 |
| DCS-W-120 | 120 TR | 1 | 72.0 |
| DCS-W-145 | 145 TR | 1 | 87.0 |
| DCS-W-166 | 166 TR | 1 | 99.6 |
| DCS-W-185 | 185 TR | 1 | 111.0 |
| DCS-W-245 | 245 TR | 1 | 147.0 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100Tr |
| Model Name/Number | DCS |
| Compressor Type | Scroll, Danfoss |
| Brand | Dry Cool |
| Refrigerant Used | R-134A |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | Drycool |
| Capacity | 2 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Compressor | Sealed |
| Body Material | Mild Steel |
| Temperature Range | -15 Degree C |
| Refrigerant | R-407C |
|
Model |
Flow Rate (LPM) |
Capacity (KCAL/HR) |
|
R3 |
30 |
9000 |
|
R4.5 |
45 |
13500 |
|
R6 |
60 |
18300 |
|
R8 |
81 |
24300 |
|
R10 |
100 |
30000 |
|
R12 |
100 |
36600 |
|
R15 |
150 |
45000 |
|
R16 |
162 |
48600 |
|
R18 |
181 |
54600 |
|
R20 |
200 |
60000 |
|
R24 |
245 |
73500 |
|
R30 |
300 |
90000 |
|
R40 |
400 |
120000 |
|
R60 |
600 |
180000 |
|
R90 |
900 |
270000 |
|
R120 |
1200 |
360000 |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Brand | Drycool |
| Model Name/Number | DCS |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Cooling Capacity | 5 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415V |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Cooling Method | Air cooled |
| Packaging Type | Wooden & Bubble Wrapping |
Additional Information:
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Application | Cooling Chiller |
| Chiller Type | Biogas |
| Capacity | 5TR to 500TR |
| Service | Pan India |
View Complete details